Informacje podstawowe o Japonii

Położenie

Japonia jest krajem położonym na  ok. 3900 wyspach. Większość z tych wysp jest bardzo małego rozmiaru. 

Największe cztery wyspy tworzące terytorium Japonii to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 378000 km2 - jest to nieco więcej niż obszar Wielkiej Brytanii, ok. 1\25 obszaru USA i zaledwie 0,3% ogólnej powierzchni lądów świata. Wyspy tworzą ciąg o długości prawie czterech tysięcy kilometrów.

 

Przez wyspy japońskie przebiega część łańcucha górskiego, który rozpościera się od południowo-wschodniej Azji aż po Alaskę. W górach występują liczne rzeki, wodospady oraz czyste jeziora. Obszar górzysty stanowi 71% powierzchni kraju.  Wiele setek szczytów górskich sięga wysokości 2000 metrów.  Wzdłuż wyspy Honsiu biegnie łańcuch Japońskich Alp, najwyższych gór w Japonii,  o wysokości 3000 metrów. Pomiędzy Alpami a Tokio znajduje się Mont Fuji, aktywny wulkan, mający najwyższą wysokość, sięgającą 3776 metrów. W Japonii jest ponad 70 aktywnych wulkanów, które mają swój skutek w występowaniu trzęsienia ziemi. 

Klimat

Klimat jest bardzo zróżnicowany. Archipelag japoński rozciąga się  łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej. Japonia leży w północnowschodniej strefie występowania monsunów, które docierają tu z Korei, Chin i Indii.  

Temperatura na północy wynosi latem ok. 20°C, natomiast zimy są bardzo śnieżne i mroźne, a temperatury spadają do ok. -40°C. Południe kraju jest dużo cieplejsze ok. 30°C w lecie i ok. 15°C w zimie.  

W Japonii są cztery pory roku. Wilgotne i gorące lato rozpoczyna się w połowie lipca. Bezpośrednio poprzedza je pora deszczowa, która trwa około jednego miesiąca i nie występuje jedynie na wyspie Hokkaido, położonej najbardziej na północ kraju. 

Pora zimowa w Japonii jest zróżnicowana w poszczególnych częściach kraju. Na obszarach położonych od strony Pacyfiku występuje wiele słonecznych i ciepłych dni. Za to na Hokkaido zimy są bardzo mroźne. W górach zimą jest bardzo dużo śniegu. Obfitość śniegu pozwala na uprawianie sportów zimowych.
     Wiosna i jesień w Japonii są najpiękniejszymi i najbardziej kolorowymi porami roku (wiosną jest różowo od kwitnących wiśni, a jesienią kraj pokrywają czerwono-brunatne liście klonów). Jesień przynosi ze sobą tajfuny charakteryzujące się ulewnymi deszczami oraz porywistymi wiatrami.
Tokio położone jest na tej samej szerokości co Ateny i Los Angeles. Zimy w stolicy Japonii są łagodne o niskiej wilgotności powietrza i rzadkich opadach śniegu, lata są gorące i bardzo wilgotne.

Zróżnicowany klimat, obfitujący w deszcze sprzyja występowaniu dużych obszarów leśnych oraz bogatej roślinności na terenie całego kraju. 

Ludność

Japonię zamieszkuje 125 mln ludzi. Jest to ósmy kraj świata pod względem liczby ludności. Powierzchnia wysp jest raczej górzysta przez co tereny zamieszkałe to jedynie ok. 10%. Gęstość zaludnienia jest bardzo duża,  przeciętnie 338 osób na km2.
Ludność kraju mieszkająca w różnych regionach różni się zarówno pod względem kulturowym  jak i językiem. Podczas podróży po Japonii można zauważyć, że w Tokio mówimy "arigato", a w Kioto "ookini", jednak oba znaczą to samo "dziękuję". Językiem ogólnokrajowym, którego Japończycy uczą się w szkole jest hyojun-go.